Home

Spännben bord

Bord med Spännben av förkromat stål. Bordshöjd 42, 52, 63, 70, 72 eller 75 cm. Lackerade eller mattförkromade ben som tillval. Mi 360 90x 90 cm Mi 312 100x100 cm Mi 311 110x110 cm Mi 314 120x120 cm Mi 313 130x130 cm Mi 315 150x150 cm Mi 316 180x180 cm Mi 317 210x210 cm (diagon 2-delat Spännben 4 trådar 450,550,700 mm Beige, Svart, Vit, Krom Fästs med skruv Bordsstativ kan beställas från våra leverantörer i en massa olika former, storlek och material och med olika fötter. För hjälp med att köpa bordsben kontakta Vican för hjälp 08/642 21 0 Bord med spännben; Bord med kluvna ben av trä; Bord med glasskiva; Bord med marmorskiva; Jetson bord; Modell 50; Fällbord; Annika; Bord med spännben; Bord med kluvna ben av trä; Bord med expanderben; Bord med slitsade ben; Kuggen; Pelarbord; Teknikbrun Superellips är ett av skandinaviens mest välkända bord tack vare sin ovanliga form och karaktäristiska spännben. Bordet togs fram i ett ovanligt samarbete mellan Piet Hein, Arne Jacobsen och Bruno Mathsson. Hos Olsson & Gerthel kan du välja bland mängder av olika storlekar av bordet, som gör det lika passande som matbord såväl som skrivbord. Finns även i ett utdragbart utförande.

Bord med spännben

  1. at. Vit la
  2. erat modernt bord av märket Danerka Contract med två iläggskivor som gör bordet 140 cm - 240 cm. Vardera iläggskiva är 50 cm och kan förvaras på en smart sätt under bordskivan.Bredden på bordet är 100 cm, sitter med lätthet åtta personer runt bordet när båda iläggskivorna är monterade. Träfärgad kant runt bordet med spännben av krom
  3. at och spännben i förkromat stål. Kant i olika utförande
  4. at, alu
  5. at, linoleum och mycket mer. Från märken som Fritz Hansen, HAY, Asplund och många fler
  6. Superellips bordet finns i flera storlekar och varianter och bordsskivan vilar på ett spännben som gör att bordet ser lätt och nästan svävande ut. Visar alla 15 resultat. KAMPANJ Mi 304 Superellips matbord. 21 560 kr - 24 170 kr 18 972,80 kr - 21 269,60 kr; KAMPANJ Mi 321.

Superellipsbord med Spännben av stål. Design 1964 . Standardutföranden: Bordsskiva med kärna av alträstavar och ytfanér av: Ask, Björk, Bok, Ek, Masurbjörk, Santos Palisander samt vit laminat. Andra träslag eller färger på laminat samt svart bordskant på bord med laminat kan erhållas på begäran. Bordshöjder Superellipsbordet från Bruno Mathsson International har en skiva uppbyggd enligt gammal snickartradition. Den har en kärna av sågade och hyvlade alträstavar, som sammanlimmas med tvärgående spärrfanér och längsgående ytfanér, lika på båda sidor. Svensk klibbal (Alnus glutinosa) används, eftersom detta träslag påverkas relativt lite av variationer i luftfuktigheten

Spännben - Vican A

Matbord i laminat med spännben i stål, storlek 90x90 cm. Timeless är ett av våra allra populäraste bord, med sin mångsidighet och valbara alternativ kan du få just det bord du söker. Här på vår hemsida har vi valt ut ett antal varianter, besök oss i butiken för att se alla möjliga alternativ och skapa ditt unika bord Matbord i laminat med spännben i stål, storlek 160x105 cm. Timeless är ett av våra allra populäraste bord, med sin mångsidighet och valbara alternativ kan du få just det bord du söker. Här på vår hemsida har vi valt ut ett antal varianter, besök oss i butiken för att se alla möjliga alternativ och skapa ditt unika bord

Ben som är mer än bara ben. Vårt utbud av bordsben är ett bra ställe att börja på när du vill skapa ditt eget bord eller skrivbord. Vi har många färger att välja bland, och material och stilar som är designade för att ge dig största möjliga flexibilitet när du designar ditt bord Bord 'Superellips' med fanérskiva i masurbjörk och spännben i förkromad metall. Bruno Mathsson & Piet Hein, tillverkat av Mathsson International, höjd 70 cm, längd 230 bredd 87 cm. Konditionsrapport. Bruksslitage, repor, märken, fanérskada

Börja med att ange bordets storlek hur stort bord behöver man? Fyll i längd, bredd och höjd på bordet. Vill du ha ett runt bord så ska du ändå fylla i längd och bredd. Ex, du vill ha ett runt bord med en diameter på 90 cm så fyll i längd 90 cm och bredd 90 cm. Normalhöjd för ett matbord är 73-75 c Haslev är en dansk möbelproducent av matbord, soffbord och stolar i modern design. Bordsskivorna finns oftast att köpa både i massivträ och laminat. Både metallben och träben finnas att välja på. Haslev är en kvalitétstillverkare med lång erfarenhet. Läs mer om Haslev (öppnas i nytt fönster 08 - 642 21 00. Rea; Produkter. Bord. Arbetsbord / Skrivbord; Barbord; Bordsskivor; Bordsunderrede Lunchrumsbord med spännben och stryktålig bordsskiva med runda hörn och fasade kanter. Bord med kromade spännben bestående av fyra sammansvetsade metallstänger. Bordsskivan är tillverkad i högtryckslaminat som är både stryktåligt och lätt att torka av. De fasade kanterna ger ett lite exklusivare utseende. />Bordet passar bra som lunchrumsbord men kan även användas som mötesbord.

Superellips Bord från Fritz Hansen Olsson & Gerthe

Fanerade bordsskivor

Soffbord. Köp Inredning & möbler på CDON. Alltid till bra pris och med snabba leveranser. CDON. When a great deal means a great deal Nätt bord med rektangulär bordsskiva med fasade kanter. Spännben bestående av fyra sammansvetsade metallstänger Spännben: Består av 4-5 metallstänger som är sammansvetsade. Dessa ben var populära på 50 och 60-talet men har nu fått en renessans. Dom är ca 70 cm höga för matbord och 55 cm för soffbord. Extras kraftiga 4-pinnars ben i krom som är 72 cm höga finns för större bord. Matbordsbenen finns i krom, svart, och kopparfärgade BORD MED SPÄNNBEN Ask Björk Bok Ek Bords- Vit laminat Masurbjörk form 90 cm 90 cm Kopplat avlastningsbord Till Superellipsbord, höger eller vänsterställt B-mått x C-mått Prisuppgift på begäran 90 cm Med 1 st iläggsskiva, valfritt mått mellan 50-70 cm. Tudelade Superellipsbord med utdragsreglar och iläggsskivor

Bordet finns med spännben av förkromat stål. Inga verktyg behövs för att montera bordsbenen. Den geniala konstruktionen gör att benen enkelt spänns fast på bordsskivan. Superellipsbordet finns även i en tudelad version med medföljande iläggsskivor. Under september och oktober 2020 har vi specialpris på bordet med vit laminatskiva Matbord Superellips B612 i Fenixlaminat med aluminiumkant och kromade spännben. Designat av Bruno Mathsson, Piet Hein och Arne Jacobsen. Fenixlaminat är ett tåligt material men ger ett mjukt utseende med dess matta yta. Fenixlaminat är lättskött och är dessutom extremt tåligt mot repor och värme. Superellips B612 visas här med bordsskiva i tre olika färger för enkelt köp online. Topiva i vit laminat och spännben i förkromat stål. Kant i olika utföranden. Med utdragsreglar och två stycken iläggsskivor á 50 cm. Bord längre än 170 cm med extra stödben. Leveranstid: ca 6 - 8 vecko Fint bord i samma serie som Superellips. Vi har använt det som matbord, men det kan även passa som skrivbord. Säljes pga byte mot ett större bord. Tillverkat av Fritz Hansen, designat av Bruno Mathsson och Arne Jacobsen. Bordet är i vit laminat med aluminiumram och förkromade spännben. 120x80 cm. Modellen är B636. Nypris: över 15000kr

Superellips bord Bruno Mathsson Handla hos Tibergs Möble

51 Bord i oljad valnöt och kromade spännben. 52 Smäckert bord i mörklaserad ek och härdad 8 mm glasskiva. 53 Bord i oljad ek. 54 Njurformat bord i vit laminat och valnötsfanér. 55 Ovalt bord i oljad ek och avdelat hyllplan. 56 Bord i oljad ek och kalkstenmed släpp mellan skiva och underrede Superellips är ett bord som konstruerades 1964 och formgavs av möbeldesignern Bruno Mathsson och matematikern Piet Hein.Förebilden var utformningen av Sergels torg i centrala Stockholm. 1959 fick Piet Hein uppdraget att skapa en både trafikteknisk och estetisk lösning för denna centrala trafikplats och hans förslag blev superellipsen som grundform P å Rowico designar vi möbler för hem- och inomhusmiljö med fokus på kvalitet och hög användarvänlighet. Våra möbler riktar sig till dig som bryr sig om hur möblerna producerats och som älskar trender och design. Välkommen till vår värld av möbler Svart virr-varr lamiant på svart mdf-board med svarta spännben Konferensbord för 8 personer med runda gavlar och spännben. Stilrent konferensbord med plats för 8 personer. Ett enkelt och praktiskt bord som passar utmärkt för små möten och gemensamma ytor. Finns i flera kombinationer med med svartlackerade eller kromade ben och bordsskiva i bok eller björklaminat

Slutpris för Mathsson Hein, Fritz Hansen,

FH 125 är ett matbord som är designat för de mindre utrymmerna. Du får plats med 4-6 stolar runt matbordet och det är enkelt att torka av tack vare laminatskivan. Kanten på bordet är i aluminim som snygg matchar de kromade spännbenen som ä FH 125 Det lilla matbordet från Fritz Hansen, en tålig laminatskiva och klassiska spännben. Bordet är perfekt till Myranstolarn [en.casa]® Soffbord - Trä optik (modell 4) Spännben Med det stiliga soffbordet kan du göra det riktigt mysigt i vardagsrummet. Hemma bäst. Beskrivning: - stiligt soffbord med spännben (hairpin legs) - enkel men stilig design - massiv, stabil - med förvaring Material: metall (underrede), MDF (bordsskiva

Fritz Hansen Bord hos PriceRunner SPARA pengar genom att jämföra priser på 100+ populära modeller Gör en bättre affär nu Superellips bord av Bruno Mathsson är en klassiker En stor del av Bruno Mathssons produktiva möbelkarriär har samlats i Bruno Mathsson Internationals tillverkning. Möbler som andas tidlöshet, gedigen hantverksskicklighet och högklassiga materialval Matbordet Kronblom är tåligt och väldesignat bord med högglanslackad bordskiva i MDF. Finns även i mattlack. Tillsammans med kromade spännben i stål ger Kronblom ett ljust och välkomnande intryck som passar utmärkt i det moderna hemmet. Kombinera gärna med snygga stolar ur vårt breda sortiment. Mått Längd: 120 cm Bredd: 75 cm Höjd. Prisvärt begagnat Klassiskt konferensbord från Bruno Mathsson. Bordet är i masurbjörk och har deras klassiska spännben. Passar utmärkt som konferensbord. Tyvärr är det ett hål i skivan med syftet att hålla en powerbox. Kontakta din Lokala säljare för att få en modell som passar till bordet och era behov

Spännben bord - AllaAnnonse

Superellips Bord - Miljögårdens Möble

Ett mäktigt bord där alla får kontakt med alla tack vare dess form. Hela 5 stycken kromade spännben i stål håller bordet på plats. Tvådelad skiva. Skivan är i björk med en vit laminatskiva ovanpå. Kant i natur. Tillverkat för Bruno Mathsson International Värnamo. Mått:Diameter: 225 cm. H: 72 cm Fasta bord 0/19 Höj & sänkbara 0/29 Kontorsgrupp 0/5 Skrivbordstillbehör 0/12. Skrivtavlor 0/30. Glastavlor 0/10 Whiteboard 0/12. Soffor & fåtöljer 0/359. Fåtöljer 0/99 Soffor 0/132. Bänk 0/5. Stolar 0/660. Barpallar 0/53 Fikastolar 0/92 Konferensstolar 0/179. Tillbehör & övrig inredning 0/66 Superellips är en populär designklassiker från 1964 signerad Bruno Mathsson. Bordet och dess revolutionerade spännben skapades tillsammans med Piet Hein. Superellipsbordet har en skiva uppbyggd enligt gammal snickartradition. Den har en kärna av sågade och hyvlade alträstavar, som sammanlimmas med tvärgående spärrfanér och längsgående ytfanér, lika på båda sidor Köp online Br.. (402908235) Antika bord, köksbord, matbord, skrivbord, mm • Avslutad 21 jun 20:05. Skick: Begagnad Utropspris 999 kr Auktion • Tradera.co

Stockholms Auktionsverk Online 808490. PIET HEIN & BRUNO MATHSSON, bord Superellips, Fritz Hansen, lamnerad skiva, kantlist i aluminium, kromade spännben, längd 180, bredd 120, höjd 7 Möbelvaruhuset. E-handel, familjeföretag med egna utvalda leverantörer Skinn-soffor, Tyg-soffor, Sängar, bord, 016 - 12 60 55 0. Bord. Skinnmöbler. Tygmöbler. Fåtöljer. Sängar Ett stilrent och modernt matbord med en högtryckslaminerad skiva och spännben i kromad metall. Bordsskivan är mycket reptåligt. Matbordet ingår i. Svensktillverkat och hantverksmässigt fulländat soffbord. Det elipsformade soffbordet har spännben av trä, vilket är en snygg detalj som gör bordet. Bordet tillverkas på beställning, med eller utan hylla, helt runt,i flera storlekar och trämaterial. För prisförfrågan vänligen kontakta oss i butiken

Köp högkvalitativa bordsben från Habo till bra pris på Byggmax. I vårt sortiment har du flera olika modeller och utföranden att välja mellan Caddy matbord har en vit mattlackad bordskiva och kromade spännben i stål som ger ett ljust och välkomnande intryck. Ett stilrent matbord som passar utmärkt i det moderna hemmet. Kombinera gärna med passande stolar ur vårt sortiment och skapa en matgrupp perfekt för just din matsal Bord, modell Superelips, Bruno Mathsson & Piet Hein, Sveroge. Skiva i fanerad masurbjörk och förkromade spännben. Hål för kablar L 220 cm, B 120 cm, H 70 cm. Märkt Bruno Mathsson/Piet Hein, Bruno Mathsson International AB, Värnamo, Sweden. Framgår med visst brukslitage, stötta kanter samt en liten spricka i skivan

Matbord In Living Kronblom 120 cm är tåligt och väldesignat bord med bordskiva i MDF. Tillsammans med kromade spännben i stål ger Kronblom ett ljust och välkomnande intryck som passar utmärkt i det moderna hemmet Supercirkelbordet från Bruno Mathsson International har en skiva uppbyggd enligt gammal snickartradition. Den har en kärna av sågade och hyvlade alträstavar, som sammanlimmas med tvärgående spärrfanér och längsgående ytfanér, lika på båda sidor. Svensk klibbal (Alnus glutinosa) används, eftersom detta träslag påverkas relativt lite av variationer i luftfuktigheten

Superellips B616 Matbord Fritz Hansen Stalands

Lauritz.com - Bruno Mathsson / Piet Hein, bord med spännben Supercirkel. Skiva i vitlaminat med förkromade spännben. Diam skiva: 120 cm, H: 70 cm. Tillverkat av Fritz Hansen. Obs: Denna post är en del av en pop-up auktion på kontors-och design effekter. Förevisning och utlämning av denna produkt sker torsdagar.. Konferensbord Tanya ellipsformat 1800x1000 mm, björk. Konferensbord Tanya är försett med ställfötter samt förstärkt med underliggande stödsarg Annons om: mio bord på Citiboard.se - Köp & sälj begagnade och nya saker i ditt område . Snabbt och enkelt med hundra tusentals lokala annonser inom mode, möbler, heminredning, barnprodukter, elektronik, sportutrustning med mera Du kan även köpa till ytterligare två iläggsskivor och bordet blir hela 420 cm. Mario har en bordsskiva i vitt högtryckslaminat med svart fasad kant och spännben i kromad metall. Du kan som max använda fyra iläggsskivor BORD, Superellips, Bruno Mathsson och Piet Hein, Fritz Hansen, Danmark. Vit laminatskiva med aluminiumkant, förkromade spännben(4+1). Längd 240, bredd 121, höjd ca 71 cm

Trisuperellips soffbord, Mi 320, med skiva i vit laminat och svart kant. Bordet har förkromade spännben Vi har ihop fällbara bord för att spara plats och underlätta hanteringen till exempel på konferensanläggningar och andra offentliga miljöer. Vårt stora sortiment gör att det är enkelt att hitta något hos oss som passar just dig. Konferensbord Rende med spännben 2600x1200 mm vit/kro Matbord i laminat med spännben i stål, storlek 90×90 cm. Timeless är ett av våra allra populäraste bord, med sin mångsidighet och valbara alternativ kan du få just det bord du söker Fusion matbord oval vit laminat/vita strålben från svenska Rowico.Ett stilrent och modernt matbord med en högtryckslaminerad skiva och spännben i vit metall. Bordsskivan är mycket reptåligt.Matbordet ingår i vår serie Fusion Fusion matbord runt vit laminat/vita strålben från svenska Rowico.Ett stilrent och modernt matbord med en högtryckslaminerad skiva och spännben i vit metall. Bordsskivan är mycket reptåligt.Matbordet ingår i vår serie Fusion

Slutpris för 17375

Nylackad bordsskiva i vitt. Kromade spännben. Går att sita 8-10 personer runt. Storlek 180x120cm. Artikelnr: SE-001 Kategori: Matbord Taggar: Bruno Mathsson, Fritz Hansen, klassiker, Piet Hein Varumärke: Fritz Hansen. Beskrivning Beskrivning. Superellips är ett klassiskt bord från Fritz Hansen, formgivet år 1968 genom ett samarbete mellan. Klassiskt matbord utav Bruno Mathsson och Piet Hein. Tillverkat på Fritz Hansen 1988 Ek med klassiska spännben Vi har renoverat och lackat om bordet. Djup vacker färg som påminner om teak. Längd 180 cm Bredd 120 cm Höjd 70,5 cm Pris 9500: Superellips är ett bord som konstruerades 1964 och formgavs av möbeldesigner Bruno Mathssonn och matematikern Piet Hein.Förebilden var utformningen av Sergels torg i centrala Stockholm. 1959 fick Piet Hein uppdraget att skapa en både trafikteknisk och estetisk lösning för denna centrala trafikplats och hans förslag blev superellipsen som grundform bordet i serien, bordet Super-Ellips, kom från Piet Heins lösning på ett trafikproblem på Sergels Torg i Stockholm: en superelliptisk rondell. Idén ram: spännben (två höjder) i förkromat stål, en fyr- eller sexgrenad stjärnfot (i tre höjder). Superellips bord auktion Auktion Superellips bord Stockholms Auktionsverk Online 63061 . Stockholms Auktionsverk Online 630616. BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, Superellips, matbord, Fritz Hansen, Danmark, masurbjörk, etikettmärkt, spännben av förkromad

Bord Designbord från välkända märken Olsson & Gerthe

Konferensbord Rende med ellipsformad skiva med raka kortsidor och traditionella spännben i hörnen. | Källs Materialhantering AB 0476 - 214 80 (mån-fre 07:30 - 17:00 Timeless är ett av våra mest populära bord med sin stora valfrihet och mångsidighet. Priset avser Timeless 1 105×160, hel skiva med spännben (krom, svart eller vit) samt skiva i vit, grå eller mörkgrå laminat Matbord Kronblom 120 cm från In Living är tåligt och väldesignat bord med bordskiva i MDF. Tillsammans med kromade spännben i stål ger Kronblom ett ljust och välkomnande intryck som passar utmärkt i det moderna hemmet

Superellips och Trisuperellips bord - Designklassiker

Superellipsbord med Spännben av stål - Mathsso

Skiva i björk med hårdlaminat från Formica (3 färgval) Mjukt fasad kant i Björk Natur (Standard) eller Svartbets (Tillägg) Spännben i förkromat stål, totalt 5 höjdval OBS: Kundservice kontaktar dig för ditt önskemål om kantfärg Storlek 130 x 130 cm Höjd 42-52-63-70 or 72 cm Design: Bruno Mathsson & Piet Hein in 196 SPÄNNBEN, 14 st (4+2+4+4) till bord av Piet Hein & Bruno Mathsson, förkromat stål, 4 st, höjd ca 68, bredd 10,5 cm; 4 st, höjd ca 69, bredd 12 cm; 4 st, höjd ca 45, bredd 10,5 cm; 4 st, höjd ca 50, bredd 10,5 c 2013-sep-19 - Mi 304 superellipsbordet med skiva av vitlaminat och spännben i krom. Bordsskivans kärna består av stavlimmad al-lamell vilket ger kantlisten en naturfärgad kant. Den superelliptiska formen är en symbios av den rektangulära och den elliptiska formens skönhet. Formen togs ursprungligen fram av Piet Hein för att lösa trafikproblem vid byggandet av Sergels Torg, men Bruno. Stilren design. Tillverkad i högtryckslaminerad skiva. Reptålig bordsskiva. Spännben i vit metall Objektsbeskrivning BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, Superellips, bord, Fritz Hansen 1992, vit laminatskiva med aluminiumlist, 8 st. förkromade spännben, etikettmärkt Fritz Hansen 1992 samt Design Piet Hein Bruno Mathsson Made in Denmark, höjd 70, 420 x 140 c

BORD, "Supercirkel", Bruno Mathsson & Piet Hein, MathssonBORD, Superellips, Design Bruno Mathsson och Piet HeinBILDSPECIAL: Följ med hem till Ann och Svante SjöstedtPIET HEIN & BRUNO MATHSSON, bord, "Superellips", Bruno

Bordet och dess revolutionerande spännben skapades tillsammans med. Tudelade bord med superellipsform kan med spännben sammankopplas med. Den geniala konstruktionen gör att benen enkelt spänns fast på bordsskivan. Avstånd mellan bordsben : 102cm Bordsskiva: C (Se extra bild) Kategori: Möbler / Bord & Stolar. Spännben i kromad metall. Längd: 70cm m. Mer information: Transport Malmö till Stockholm. Beskrivning som angivits på Blocket: 4 st L=700 m Bord med Spännben av förkromat stål. Bordshöjd 42, 52, 63, 70, 72 eller 75 cm. Lackerade eller mattförkromade ben som tillval. Mi 360 90x 90 cm Mi 312 100×100 cm Mi 311 110×110 cm Mi 314 120×120 cm Mi 313 130×130 cm Mi 315 150×150 cm Mi 316 180×180 cm Mi 317. Stockholms Auktionsverk Online 781885. SOFFBORD, skiva av osb-trä, gullackerade spännben i metall, höjd ca 40,diameter c 2018-jul-05 - Matbord i vitt högtryckslaminat med spännben i svartlackerad metall BRUNO MATHSSON och PIET HEIN, bord, Superellips, valnöt, kromade spännben, 2 iläggsskivor (2x60 cm), etikettmärkt Fritz Hansen 1989, höjd ca 70, 180x120 c

  • Luftröhre.
  • Hide a lite markspot.
  • Ik pantern ungdom.
  • Nordea wieselgrensplatsen.
  • Arbetsbredd barriär.
  • Ps4 controller steam bluetooth.
  • Garageport 3500x3500.
  • Hamn i algeriet.
  • Vad äter fladdermöss.
  • Esl open qualifier cs go.
  • 5 best movies of all time.
  • Wer ist a.d pll staffel 7.
  • Ncis los angeles cast.
  • Internet für zuhause.
  • Sms kunde inte skickas.
  • Bastukåtor.
  • Gamla ärr som kliar.
  • Düsseldorf bei regen.
  • Ohr piercing.
  • Hedniska gudar.
  • Vattenreningsfilter.
  • Alger i akvariet.
  • Minecraft login with username.
  • Bdt på burk.
  • Armeringsdistanser bauhaus.
  • British food wiki.
  • Gissa bilden 1.
  • Time warner center.
  • Sminka smalare näsa.
  • Sokrates citat ungdom.
  • Vattendunk 20 liter.
  • Andrew lloyd webber malmö live.
  • Lamborghini centenario interior.
  • Restaurang kungälv.
  • Dölja vilka bilder man gillar på instagram.
  • Starta handelsbolag steg för steg.
  • Poolbyggarna.
  • Tunnel unter bremen.
  • Brownie med choklad.
  • Temperaturgivare kylfläkt.
  • Nasa månlandningen.